Pierogi z kapustą i grzybami

Na pierogi z kapustą i grzybami jest wiele przepisów. Każdy umie je robić i każdemu wychodzą w smaku inne.
Ja, po wielu próbach już wiem jakie smakują mi najbardziej.

Z tej porcji wychodzi ok. 100 pierogów





farsz:

  • 2 kg. kiszonej kapusty
  • 1 kg. cebuli
  • 3 szkl. suszonych grzybów (ta ilość może być ruchoma w zależności od zapasu grzybów, czy ich lubienia)
  • 1 łyżka suszonego lubczyku
  • sól, pieprz 
  • olej

Kapustę kiszoną ugotować do miękkości najlepiej dzień wcześniej, odcedzić, wystudzić. Grzyby zalać ciepłą wodą i zostawić na noc do namoczenia. Następnego dnia ugotować do miękkości. Cebulę skroić na drobną kostkę  i podsmażyć na wolnym ogniu, gdy już będzie mieć złoty kolor wrzucić pokrojone drobniutko grzyby i lubczyk. przesmażyć jeszcze wszystko razem ok. 7-10 min.
Kapustę mocno odcisnąć i drobniutko pokroić, połączyć z usmażoną cebulą. Posolić i popieprzyć do smaku. można dolać trochę wywaru z ugotowanych grzybów jeśli farsz jest zbyt suchy.
Farsz mamy gotowy



ciasto:

  • 1 kg. mąki
  • 0,5 łyżki soli
  • 1/3 szkl. oleju
  • Woda ciepła i wrzątek



Wykonanie:

Mąkę wsypać do miski (żeby woda, którą dodamy nie zdominowała nas), wymieszać z solą. I teraz uwaga: zalewamy to wodą- wrzątkiem ok. 1 szkl. jednocześnie mieszając to wszystko np. widelcem, żeby się nie poparzyć. Wymieszać to, żeby w miarę się połączyło, zalać olejem i dolewać tyle letniej wody aby się to wszystko razem skleiło. Wyrobić ciasto aby było jednolite (ok. 7-10 min.). Konsystencja ciasta ma być raczej luźna- nie może być twarda bryła.
I tyle.


Odcinamy kawałki, rozwałkowujemy, wykrawamy krążki kubkiem/szklanką, nakładamy farsz, sklejamy. Gotować w posolonym i poolejowanym wrzątku do czasu wypłynięcia na powierzchnię + 2.min.  A potem już tylko rozpusta....:)



Ps 1.  Jeśli zostanie nam ciasto możemy je zamrozić lub upiec placki Tortilla rozwałkowując cieniutko i smażąc je na suchej (bez tłuszczu) patelni lub zrobić inne szybkie pierogi z tym co jest pod ręką dodając np. jabłka, które zazwyczaj są w domu. Należy pokroić je na drobne kawałki, do każdego pierożka wsypać trochę cukru i np. cynamonu. Skleić i ugotować jak te z kapustą

Ps 2. jeśli zostanie nam farszu można też go zamrozić. Można z niego zrobić innym razem np. krokiety :)

Ps 3. takie pierogi można zrobić sobie dużo przed świętami/imprezą. Po rozmrożeniu obgotować je lub obsmażyć. są tak samo pyszne





Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Szwedzkie pierniczki PEPPARKAKOR rodem z IKEA

Gołąbki z kaszą bulgur

Grzanki